İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
ISSD Trafik ve Entegre Sistemler

Hemzemin Geçit Erken Uyarı Sistemi (HEGEUS)

HEGEUS

Hemzemin Geçit Erken Uyarı Sistemi

HEGEUS sistemi ile hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Kurulacak olan sistem ile hemzemin geçitlere, hemzemin geçidin tamamını görecek şekilde iki adet video analiz yeteneği bulunan akıllı kamera ve ışığın yetersiz olduğu durumlarda hemzemin geçidin aydınlatılması için projektör/projektörler yerleştirilmektedir. Geçide yerleştirilen olay algılama ve görüntüleme kameraları, internet bağlantısı bulunan uzak bir noktaya 3G üzerinden görüntü aktarma özelliğine sahiptir. Hemzemin geçide, trenin seyrini etkileyecek herhangi bir nesne girmesi durumunda akıllı kameralar otomatik olarak alarm üretmektedir.

Trenler üzerine yerleştirilen görüntüleme ekranı aracılığı ile bir trenin hemzemin geçide 1.5 km (veya istenen herhangi bir başka mesafe) yaklaşması durumunda, trende bulunan ekran üzerinde ilgili hemzemin geçidin gerçek zamanlı görüntüsü ve alarm bilgisi aktarılmaktadır. Bu sayede makinist, tehlikeli bir durumdan haberdar olmakta ve trenin hızını ayarlayabilmektedir. Prototip olarak uygulanmakta olan sisteme ait yazılım ve donanım ISSD ekibi tarafından geliştirilmiştir. Bu sebeple, sisteme, ek özellikler kazandırılabilmekte ve sistem parametreleri değiştirilebilmektedir.

 
 Sistem Bileşenleri

Olay Algılama ve Görüntü Aktarım Kamerası

Tren - Makinist Görüntüleme Ekranı

Görüntüleme Ekranı Yazılımı

HEGEUS Sistem Sunucusu

HEGEUS Merkezi Yazılımı

Tehlikenin Algılanmasıyla Birlikte ‘’Makinist Dikkat’’ Uyarısı

 

hemzemin uyari

hegeus web2

Ana Sunucu Yazılımı

Yazılım platformunda, bağımsız olması açısından Java tercih edilmiş, ekstra konfigürasyon gerektirmemesi sebebiyle web tabanlı geliştirme yapılmış ve en güncel J2EE teknolojileri kullanılmıştır.