İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
ISSD Trafik ve Entegre Sistemler

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi

 POINTR™

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi, karayolları üzerinde belirlenen iki nokta arasında araçların ortalama hızlarını hesaplayarak kural ihlali yapan araçları tespit etmektedir.

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi, hız denetimi yapılmak istenen yol güzergahının giriş ve çıkışına yerleştirilen plaka tanıma üniteleri ve bu ünitelerden elde edilen plaka bilgilerini kullanarak ortalama hız hesabı yapan merkezi bir yazılımdan oluşmaktadır. Belirlenen koridorun giriş ve çıkış noktalarında plakası belirlenen araçların, bu iki nokta arasındaki seyahat süresi ölçülmekte ve bu değer mesafe bilgisi de kullanılarak ortalama hız bilgisine dönüştürülmektedir. Sistem, tek ya da çok şeritli yollarda, peş peşe veya yan yana giden araçları yüksek çözünürlüklü kameralarla tespit ederek araçların video kayıtlarını da almaktadır. Ayrıca hız ihlali yapılan yer, zaman, tarih, mesafe, yön, taşıt hızı, hız sınırı, hız ihlal olayı vb. bilgileri ceza makbuzuna aktarmaktadır. Olası arıza ve yetkili kişiler dışında sisteme müdahale edilmeye çalışılması durumunda, koridor hızı ihlal tespit sistemi merkeze sesli uyarı gönderebilmektedir.

Noktasal hız tespit sistemlerinden farklı olarak, sistemde radar kullanılmamakta ve bu sayede kalibrasyon ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Bununla birlikte, ortalama hız hesabına dayalı denetimler, araçların tüm güzergah boyunca hız sınırlamalarına uymasının yolunu açmakta ve aşırı hıza bağlı kazaları önlemede daha büyük katkılar sağlamaktadır.

 

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi

Uzaktan müdahale
7/24 hız ihlal tespiti
İhlal yapan aracın yüksek çözünürlükte fotoğraflanması ve plaka tanıma
Video kaydı