İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
ISSD Trafik ve Entegre Sistemler
 

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi

Koridor Hızı İhlal Tespit Sistemi, anayol, karayolu ve tali yollar üzerinde belirlenen iki nokta arasından, hız limitlerine uymayan araçların ortalama hızlarını ölçerek kural ihlali yapan araçları tespit etmektedir.

Her geçen gün artan trafik yoğunluğuna paralel olarak, trafik kurallarını ihlal vakalarında da artış gözlemlenmektedir. Özellikle sürücülerin ana yollarda ve karayolu güzergahlarında kontrolsüz hız yapmaları ölümlü kazalara da sebebiyet vermektedir.  Bu nedenle trafikte kural ihlallerinin tespiti kaçınılmaz hale
gelmiştir. 7/24, kesintisiz koridor hızı ihlal tespiti yapan sistem, trafik güvenliğinin de artmasına yardımcı olmaktadır.

ankara trafik 

Sistem, hız koridoruna giriş yapan araçları kayıt altına almaktadır. Kayıt altına aldığı araç bilgilerini koridordan çıkış yapan araç bilgileriyle eşleştiren sistem, araçların ortalama hızını tespit etmektedir.

Mevcut sistem, tek ya da çok şeritli yollarda, peş peşe veya yan yana giden araçları yüksek çözünürlüklü kameralarla tespit ederek araçların video kayıtlarını da almaktadır. Ayrıca hız ihlali yapılan yer, zaman, tarih, mesafe, yön, taşıt hızı, hız sınırı, hız ihlal olayı vb. bilgileri ceza makbuzuna aktarmaktadır. Sistem, şeritlere özel tanımlanan hız limitlerini baz alarak da hız ihlal tespiti yapabilmektedir.