You are here:

MANGO CAR | Yeni Nesil Elektrikli Araç

"Bir MANGO CAR’ınız olsun, bilgi sizinle olsun"

MANGO CAR, Trafik Kontrol Merkezi Yazılımı MANGO’ya bağlantılı şekilde üretilen %100 elektrikli mini akıllı araçtır. Trafik Kontrol Merkezi yazılımımız MANGO, şehirlerdeki tüm sinyalize kavşakları, tüm trafik sensörlerini, tüm değişken mesaj işaretlerini, tüm otoparkları kontrol ve komuta etmektedir. MANGO CAR sayesinde, Trafik Kontrol Merkezi’nde hali hazırda bulunan yol ve trafik durumuna ait gerçek zamanlı bilgiler sürücülerle paylaşılarak güvenli ve konforlu bir seyahat imkanı sunulmaktadır. MANGO CAR bu özellikleri ile, tüm dünyada hızla yayılan ve araçların birbirleri ve kontrol merkezleri ile haberleşmesini kapsayan Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemleri (K-AUS) alanına hizmet etmektedir.

MANGO CAR'ın Bileşenleri

MANGO - Yeni Nesil Trafik Yönetim Merkezi Platformu

MANGO, etkileşimli trafik kontrol merkezi yazılımıdır. Kullanıcı dostu, web tabanlı arayüzü sayesinde farklı trafik sistemlerini ve sensör setlerini izleme, analiz etme, yönetme ve kontrol etme imkanı sunar. MANGO’da toplanan şehir trafik ve yol ağına dair bilgiler, MANGO CAR ile kurulan çift yönlü haberleşme ile sürücüye aktarılır.

Mobil Uygulama

MANGO CAR kullanıcılarının güvenli ve konforlu seyahat edebilmesi için geliştirilen mobil uygulama üzerinden, kullanıcıya en yakın aracın konumu görülebilir ve kiralanabilir. Hem kişisel araçlarda, hem de araç paylaşım sistemi dahilinde kullanılabilen mobil uygulama sayesinde, harita üzerinden seçilen başlangıç ve varış konumlarına göre optimize rota önerileri verilir ve yaklaşık fiyat bilgisi paylaşılır. Ayrıca, varış noktasına en yakın otoparkların konumları ve doluluk bilgisi görülebilir, ihtiyaç duyulan park alanı için rezervasyonu yapılması sağlanabilir. Araç paylaşımı ile kiralanan MANGO CAR, yine mobil uygulama üzerinden teslim edilir.

Araç İçi Akıllı Ekran

MANGO CAR’ın ön paneline konumlanmış araç içi akıllı ekran, “araç-çevre haberleşmesi” teknolojisini kullanarak yol ve trafik durumuna ait bilgileri sürücüye iletir. Önerilen optimize rota için navigasyon hizmeti bu ekran üzerinden sunulur. Ayrıca, seyahat süresince yaklaşılan kavşaklara dair bilgiler, ilgili kavşak kolundaki trafik ışığı durumu, kalan kırmızı/yeşil ışık süreleri sürücü ile paylaşılır. Yaklaşılan kavşaktan yeşil ışıkta geçebilmek için hız önerisi verilmesi, uygun park yerlerinin gösterimi ve park yeri önerisinde bulunma özellikleri de yine araç içi akıllı ekran üzerinden sunulur.

MANGO CAR’ın Avantajları

Araç paylaşım ve sürüş paylaşım modelini destekler.

Park yeri sorunlarını minimize eder.

%100 elektriklidir, sıfır emisyon salınımı ile çevre dostudur.

Mikromobilite araçlarına göre daha güvenlidir.

Uzun menzili ile şehir içi uzak mesafeler için de kullanışlıdır.

200 V şehir şebekesinden kolayca ve ~6 saatte şarj edilebilir.

Tahsisli ve daha ucuz otopark alanları, düşük ücretli şarj gibi bazı önceliklere sahiptir.

Optimize rota önerileri ile sürüş sırasındaki enerji tüketimi minimize edilir.

Trafik Kontrol Merkezi Yazılımı MANGO ile çift yönlü iletişim sayesinde sürücüye yol ve trafik durumuna dair gerçek zamanlı bilgiler akıtılır.

Yeni nesil akıllı ulaşım teknolojilerini kullanarak güvenli ve konforlu seyahat deneyimi sunar.

MANGO CAR'ın Özellikleri

Rota üzerinde bulunan ve yaklaşılan kavşaklardaki trafik ışıklarının anlık durumu MANGO CAR içindeki akıllı ekran üzerinden sürücüye bildirilir. Bu sayede sürücülerin kavşaklardaki anlık durumdan haberdar olarak, daha güvenli ve konforlu seyahat etmesi sağlanır.

MANGO CAR sürücüsüne, bir sonraki kavşaktan kırmızı ışığa takılmaksızın, yeşil ışıkta geçebilmek için hız önerisi verilerek, araç içindeki akıllı ekran üzerinden sürücüye bildirilir. Hız önerisi verilirken anlık trafik yoğunluğu ve anlık sinyalizasyon bilgisi kullanılarak bir hesaplama yapılır. GLOSA uygulaması sayesinde kavşaklardan dur-kalk yapmadan geçiş yapılır, trafikte harcanan zamandan ve enerjiden tasarruf sağlanır.

MANGO CAR sürücüsü tarafından seçilen bir başlangıç ve varış noktası için, yol ve trafik durumuna dair gerçek zamanlı bilgiler (anlık trafik yoğunluğu, kavşaklardaki kuyruklanma ve bekleme süresi bilgisi, coğrafi veriler vs.) kullanılarak, enerji tüketiminin optimum olduğu rota önerisi verilir. Ayrıca, önerilen optimize rota için seyahat süresi, varış zamanı, menzil, fiyat vs. bilgileri de sürücüyle paylaşılır.

Güzergah üzerinde yer alan ve varış noktasına en yakın otoparkların konumları ve doluluk bilgileri MANGO CAR sürücüsüne bildirilir. Ayrıca, seçilen park alanı için online rezervasyon yapma imkanı sunar. Bu sayede, MANGO CAR sürücüleri için park yeri ararken harcanan zamandan tasarruf edilir ve park yeri bulma sorunu ortadan kalkar.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da yayınlanan EDS’lerin konumları, kullanılan rota üzerinde bulunup bulunmadığı bilgileri sürücüye iletilir. Bir EDS noktasına yaklaşıldığında sürücüye sesli ve görsel uyarı verilerek bu noktadan güvenli geçişi sağlanır.

İlgili Çözümler

MANGO

Trafik Yönetim Merkezi Yazılımı

PTV Teknik

Tüm destek talepleriniz için ptvsupport@issd.com.tr ‘ye email gönderebilirsiniz.

ISSD Teknik Destek Portalı

Buraya tıklayarak destek portalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sistemle ilgili soru ve taleplerinizi bize iletebilirsiniz.