İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
ISSD Trafik ve Entegre Sistemler

TORUS

TORUS™

MODERN DÖNEL KAVŞAKLARIN PLANLAMASI VE TASARIMI
HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI

Modern Dönel Kavşak Tasarımı İçin Dinamik CAD Yazılımı

TORUS Roundabouts, akıllı özellikleriyle modern dönel kavşak tasarımlarınızı kolaylaştıran CAD tabanlı bir yazılımdır. Modern dönel kavşak tasarım süreci boyunca, yazılımın sağladığı tam kontrol ve geri bildirimler ile bir ve birden fazla şeritli modern dönel kavşakların ortaya çıkarılmasında üretkenlik seviyenizi yükseltin. Güvenilir AutoTURN® motorundan güç alan TORUS®, modern dönel kavşak geometrisini taşıt manevra analiziyle beraber oluşturur.

Geometrik Tasarım

Taşıt Özelinde Tasarım

Ayırıcı ada şekli, yol kenarları ve apron genişliği gibi modern dönel kavşak geometrisine etki eden tasarımları taşıt türü özelinde gerçekleştirin.

Bölgesel Tasarım Standartları

DMRB (Birleşik Krallık), SETRA (Fransa), FGSV (Almanya) standartlarına göre önceden tanımlanmış şablonları kullanın.

Geometrik Tasarım

Analiz Araçları

Tasarlanan ya da mevcut bir modern dönel kavşakta; taşıt hızlarını, taşıt manevralarını ve görüş mesafelerini analiz edin.

Modern dönel kavşak tasarımının en önemli özelliklerinden biri taşıt hızı kontrolüdür. Bir modern dönel kavşak için hız, referans kavşak geometrilerindeki mesafelere göre hesaplanıp tasarım üzerinde gösterilebilir ve dinamik olarak güncellenebilir.

Görüş mesafesi analizi için yaya geçidi yaklaşımı, yol ver levhası ve sirkülasyon şeridi gibi nesneler yerleştirebilirsiniz. Nesneleri bir kez yerleştirdikten sonra, görünümlerini kontrol edebilir ve özelliklerini düzenleyebilirsiniz.

Analiz Araçları

Yol Yüzeyi Tasarımı

Drenajı 3D olarak incelemek için eşyükselti eğrileri, çatı eğimi ve yüzey eğimiyle beraber modern dönel kavşak yol yüzeyini tasarlayın. Kavşak yaklaşım ve ayrılma kollarındaki eğimlerin optimum aralıkta olup olmadığından ve kavşak platosunun taşıt stabilitesini etkileyecek yüzey eğim sınırlarını aşmadığından emin olun.

Yüzey eğrisini CAD platformları için LandXML formatında dışa aktarın ya da Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® yüzeyleri, düşey ve yatay aliymanlar oluşturun. Koridorlar gibi Civil 3D nesneleri TORUS’un kullanımı kolay yol yüzeyi modeliyle dinamik olarak güncellenir.

Yol Yüzeyi Tasarımı


  • TORUS’ta; DMRB (Birleşik Krallık), SETRA (Fransa), FGSV (Almanya) ve FHWA (ABD) standartlarına ve CROW (Hollanda) turbo modern dönel kavşak standardına göre kavşak tasarımı yapılabilir.
  • Autodesk® AutoCAD and AutoCAD Civil 3D, Bentley® Microstation V8i, CONNECT ve Bricsys® BricsCAD ile uyumludur.